* Обратни матрици
Публикувано на 28 юни 2014 в раздел Линейна алгебра.
В това упражнение показвам два от методите за намиране на обратна матрица. Отначало ще наблегна на метода на адюнгираните количества, а накрая ще дам метода на Гаус-Жордан.
Деф. Ще казваме, че матрицата A е обратима, ако съществува матрица A-1, за която: A.A-1 = A-1.A = E
Следствие: За да бъде една матрица обратима, тя трябва да е квадратна.
Деф. Нека матрицата A={aij}, i=1,...,n, j=1,...,n. Нека при премахване на ред "p" и стълб "q" от тази матрица се получава матрица Mpq (тя ще бъде от ред (n-1)x(n-1)). Адюнгирано количество наричаме детерминантата:
Метод за намиране на обратна матрица чрез адюнгирани количества. Обратната матрица A-1 на квадратната матрица A може да се намери по формулата:
Където Aij са адюнгирани количества.
Следствие: Една матрица A е обратима тогава и само тогава, когато
Задача 1. Намерете обратната матрица на матрицата
Решение: Винаги започваме с намирането на детерминантата на матрицата. Ако тя е равна на нула, задачата няма да има решение. Ако е различна от нула, ще търсим всички адюнгирани количества.
От тук вече можем да намерим обратната матрица A-1 по формулата от твърдение 1:
Задача 2. Намерете обратната матрица на матрицата
Решение: По правилото на Сарус намираме detA=-2
След решението на тези детерминанти можем да намерим търсената обратна матрица:
Свойства на обратните матрици:
1. (A-1)-1 = A
2. (AB)-1 = B-1A-1
3. (At)-1 = (A-1)t
4. Ако A е симетрична, A-1 също е симетрична
Виждате, че за намиране на обратна матрица с размерност 2x2 трябва да намерим 4 адюнгирани количества, за 3x3 трябва да намерим 9 адюнгирани количества, за 4х4 трябва да намерим 16 адюнгирани количества и т.н. Напомняме, че всяко адюнгирано количество е детерминанта с размерност с 1 по-малка от размерността на матрицата. Така, че за намирането на обратни матрици от висок ред метода е непрактичен ако не се използва помощта на компютър. Затова при намиране на обратни матрици, особено при такива с по-висока от 3x3 размерност, ще използваме т.нар. "Метод на Гаус-Жордан".
Метод на Гаус-Жордан за намиране на обратна матрица: Взимате матрицата А и до нея нанасяте единичната матрица E. Започвате да правите елементарни преобразувания (умножение на ред с число и прибавяне към друг ред, умножение на ред с число, размяна на два реда) върху двете матрици така, че от матрицата A да получите единична матрица E. Това, което се е получило на мястото на първоначалната единична матрица, ще бъде търсената обратна матрица. Или казано по друг начин:
Задача 3. Намерете обратната матрица на матрицата
Решение: Ще приложим метода на Гаус-Жордан. Там, където сме оградили елемент в скоби, означава че го избираме и правим нули под и над него чрез умножаване на реда с определени числа и събирането на резултата с другите редове.
Умножаваме 2ри, 3ти и 4ти редове с числото (-1):
Накрая преместваме първи ред накрая:
Търсената обратна матрица е:
Направете проверка - ако умножите матрицата A с A-1 трябва да получите единичната матрица.
Задача за упражнение: Дадена е матрицата:
Намерете обратната матрица A-1 по двата метода. Споделете кой метод ви се струва по-лесен.
Добави коментар