* Една българска аритметика от XIX век
Публикувано на 13 октомври 2022 в раздел История.
Това е доклад от Трети конгрес на българските математици, проведен във Варна между 6 и 15 септември 1972 г. Автори са на Георги Георгиев и Илие Попа (от Университет в Яш). Заглавието е „Една българска аритметика от миналия век“. Препечатан е във Физико математическо списание топ 16 (49), кн.4 през 1973 г.
Както е известно, до освобождението на България от османско робство българските учебници са били печатани почти изключително в чужбина. Значителна част от тях са издавани в Румъния - „гостоприемна страна на свободата“, както казва Бойчо Огнянов — главният герой на Под игото.
Първият учебник по математика, напечатан в Румъния, е именно Болгарска аритметика на Хр. Сичан Николов, след която в 1858 г. също в Букурещ Тодор Т. Хрулев издава Книга по аритметика. През 1864 г. излиза един учебник от Тодор Икономов в Букурещ и друг от С. Костов в Браила, след което в 1873 г. Христо Ботйов издава своите Уроци.
В Дунавските княжества с относителна независимост от Турция учебници по математика започват да се издават малко по-рано. Първият учебник, напечатан през 1795 г. в Яш, е Elementi aritmetice от епископ Амфилохий Хотиниул. В началото на миналия век в Букурещ и Яш са били разпространени няколко десетки ръкописи по математика: оригинални копия и преводи от френски, от които десетина се съхраняват в богатата университетска библиотека в Яш. През периода 1830—1845 г. на румънски биват издадени редица учебници по математика, съставители на които са известни културни деятели като Г. Асахи в Яш, Г. Лазар и Й. Елиаде в Букурещ или Г. Поп и П. Поенару от Колежа „Св. Сава“ и т. н.
В тази именно библиотека открихме и споменатата аритметика на Николов, точното заглавие на която е: Болгарска аритметика, сочинена от Хр. К. Сичан Николов. Букурещ, напечатана у Йосифа Копайнига, 1845.
За автора на Болгарска. аритметика Хр. Сичан Николов можем да кажем много малко: само това, което той казва за себе си в предговора: „Аз в Рилский монастир съ упражнявах седм години в писаниа наш язик сиреч славянския, поучих го после и в немско мало време“. В по-голямата си част уводът представлява интерес само за филолози, тъй като в него е направен опит да се сравнят българските диалекти и сръбския език.
Авторът си поставя за цел в Аритметика да даде най-употребяваните в България единици — пари и мерки. В общи линии той постига целта си. Примерите на единици мерки са аршин, ока, растег, грош и техните подразделения, но някои примери съдържат и други мерки: уврати, нозе, талири, дукати и др.
Болгарска аритметика на Николов е практическо ръководство, в което всички правила са много ясно изразени и многократно разтълкувани в примери и задачи. Така например за тройното правило авторът отделя повече от 35 страници, в които са дадени 50 решения, от тях 20 от сложно тройно правило. От начина и метода на решаването на примерите, от подреждането на сметките, от дадените обяснения се виждат доста големият педагогичен опит и дидактичните дарби на автора.
Цялата книга е съставена по евристичния метод (въпроси и отговори), система, твърде разпространена по онова време. Така например Амфилохиевата аритметика и кратката аритметика на Г. Поп, издадена през 1839 г. в Букурещ, са съставени по същата метода.
Ето в няколко думи съдържанието на Болгарска аритметика. След главата „Заради числението“ идват „Числителните деяния“ с цели числа и задачи за най-голям общ делител. Отново се дават дефиниции на действията с „дробения“, „десетните дробения“ и „смешените числа“, след което следва „заради силите и корените на числата“, „заради изведението на четвероуголните корени“ и „кубическите корени“. След кратък увод „за сравнение или разност“ се минава на тройното правило, лихвите и „содружество и за смешенията“. Учебникът съдържа също и забавна математика, шифроване на писма, отгатване на числа и една таблица със старогръцки, български, латински, турски и арабски цифри. От последните единадесет страници, които съдържат имената на 310 фамилии, предплатили абонамента за аритметиката, съдим за тиража ѝ, който за него време е бил доста голям — повече от 552 екземпляра.
От направените изследвания за източниците на книгата на Амфилохий се установи, че той е ползувал три книги: Elementi aritmetici от А. Конти, Almanacco perpetuo от Бенинказа-Белтрано и един учебник по селска икономика. За вероятни източници на Болгарска аритметика можем да считаме Кратка аритметика на Г. Поп и Аритметика на Франкьор. Аритметиката на Франкьор не съдържа въпроси и отговори и е много сбита. Оттук Николов вероятно е използувал само някои примери и задачи. Така например в параграфа за извличане на квадратен корен намираме единадесет еднакви в двете книги примера, а при тройното правило от големия брой задачи у Николов — само десет от книгата на Франкьор. По наше мнение не само тези две книги са източници на Болгарска аритметика, тъй като в нея има още около сто задачи, които липсват и у Поп, и у Франкьор. Възможно е голяма част от тях да са съставени от автора. Така например на с. 11 четем: „Колумб найде Америка на 1492 п. Р. X.; колко години са оттогава до днес?“ и „ 1845—1492=353“. Тук авторът прави една методична забележка: „Учителите са должни, като покажат един пример на учениците от аритметиката, да ги карат да прават подобни примери от само себе си, за да може лесно да им се укорени оний пример в главата и тако да придават на напред степенно от пример на пример“. На стр. 19 също така има: „1844 години колко са дни“ или на 20 стр. има задача „Един путеходец ходи 9 часа на ден и стига от Филибе до Цариград за 8 дни, колко часове са от Филибе до Цариград?“.
Авторът дава и редица задачи, необходими за общата култура на децата по география (за повърхността на континентите — с. 8), по история (за „вехтия календар“ — с. 48), по физика (падането на камъни — с. 46), по химия (за барута — с. 136).
Интересни са също така задачите за пресмятане на наследство (изобщо, както и по арабския обичай), занимателни задачи за едно каче със сирене и мишки (с. 101), за мехове с маслинено масло, натоварени в един кораб (с. 124). Тези задачи са малко известни и те биха облекчили издирването на други източници, използувани от Николов. Накрая ще се спрем малко повече върху една привлекателна задача, която и до днес не е загубила значението си (с. 119). „За да се направи прекоп от Дунав до Черно море, гдето мястото е най-тясно и право, требува да се изкопаят до 150 000 нозе должина, 12 ширина и 60 нозе долбина. Един человек може да изкопае на ден 15 нозе должина, 3 нозе долбина и 3 ширина. Колко человеци требуват, за да окончат прекопа за 210 дни?“. Само в тази задача се използува като мярка за дължина „нозе“, което може да облекчи намирането на източника ѝ. Дължината на канала, където мястото е най-тясно и най-право (т. е. по дължината на реката Кара-Су), дадена в задачата, е близка до действителността, ако приемем, че стъпалото има 31 см и ако хората работят по 10 часа на ден и почвата не е скалиста. Дадената дълбочина на канала също така е близо до дълбочината на Дунава. Предполагаме, че тази задача е била взета от някой алманах от онова време. Ето едно възможно обяснение: появата на параходи по Дунава и Черно море и развитието на търговията между държавите, разположени край Дунав и другите страни, поставила злободневния въпрос, да се осигури постоянен излаз към морето, като се изчисти делтата на Дунава или се прокопае подходящ канал. Както знаем, впоследствие, през 1856 г., била образувана Дунавска европейска комисия. Спряхме се малко повече на тази задача, защото не предполагаме, че авторът ѝ я съчинил, а също и за да подпомогнем издирването на други източници, с които е разполагал Николов. Също с тази цел нека обърнем внимание и на една твърде рядка таблица за степени (с. 72). Такава таблица намерихме само в последното издание (1850) на Рационална аритметика, на Г. Поп. Можем само да допуснем, че тя фигурира още в първото издание от 1831 г. За съжаление досега не сме открили нито един екземпляр от това първо издание.
Във връзка с това нека отбележим непоследователността на Николов в главата за степени и корени и в параграфа за най-голям общ делител, за намирането на който авторът дава алгоритъма на Евклид (рядко явление за онова време). Той обаче не прави никакви приложения на дадените пра- вила, нито за изчисляване на лица, на обеми, нито за измерване на бъчвите, което срещаме например у Амфилохий.
Накрая нека споменем, че ни учуди фактът, че за числото 1000 Николов употребява старославянската дума „тысящи“ и не споменава народната дума хиляда (гръцка по произход). Може би тук има руско влияние в терминологията. Би било интересно да се сравнят първите български аритметики по отношение на терминологията им и влиянието на по-старите върху новите.
Добави коментар