* Детерминанти от n-ти ред
Публикувано на 05 юни 2014 в раздел Линейна алгебра.
От предишното упражнение знаем, че основните правила за решаване на детерминанта са две - развиване по ред/стълб и привеждане в триъгълен вид. Нека сега опишем всички основни свойства на детерминантите (някои от които вече бяха споменати в предишното упражнение).
Свойство 1. Ако умножим ред/стълб на детерминанта с число и го прибавим към друг ред/стълб, детерминантата не се променя. Това е основното свойство, което ще използваме, за да привеждаме детерминантите в триъгълен вид.
Свойство 2. Ако детерминанта има изцяло нулев ред или изцяло нулев стълб, то тя е равна на нула. Причината за това е, че ако развием по този ред/стълб, то всяко едно от събираемите ще е умножено по нула, следователно целия сбор ще е нула. Например:
Свойство 3. Ако детерминанта има два пропорционални реда/стълба, то тя е равна на нула. Това е пряко следствие от предишното свойство, защото ако умножим единия ред/стълб с коефициента на пропорционалност с обратен знак и го прибавим към другия ред/стълб, резултата ще е нулев ред/стълб. Например да разгледаме детерминантата:
Виждаме, че втори ред и трети ред са пропорционални, с коефициент на пропорционалност 2. Следователно умножаваме втори ред с числото (-2) и го прибавяме към трети ред:
Свойство 4. Ако един ред се получава като линейна комбинация от други редове, детерминантата е равна на 0. Това отново се получава като следствие на свойства 1 и 2. Например:
Трети ред е линейна комбинация на другите два - (5,4,5) = (1,2,3) + 2.(2,1,1). Значи можем да го сведем до нулев ред в две стъпки - първо умножаваме първи ред по -1 и го прибавяме към трети ред:
И умножаваме втори ред по (-2) и събираме с трети ред:
Свойство 5. Ако умножите ред или стълб с число, цялата детерминанта се умножава с това число. Например:
Свойство 6. Ако транспонирате детерминантата, тя не се променя. Тоест detA = detAt
Свойство 7. Ако размените два реда/стълба, детерминантата си сменя знака. Ще използваме това свойство, когато трябва да приведем детерминантата в триъгълен вид.
Свойство 8. detA.B = detA.detB
С помощта на тези свойства вече можем да решаваме и детерминанти от n-ти ред.
Задача 1. Решете детерминантата:
Решение: Виждаме директно, че над главния диагонал всички елементи са равни на 0. Следователно детерминантата е в триъгълен вид. Следователно решението е произведението на елементите по главния диагонал:
Задача 2. Пресметнете детерминантата:
Решение: Умножаваме първи ред по (-1) и го добавяме последователно към всички останали редове. Ще се получи следното:
Тази детерминанта вече е в триъгълен вид, следователно тя е равна на произведението на елементите ѝ по главния диагонал:
Задача 3. Пресметнете детерминантата:
Решение: Умножаваме първи ред по (-1) и прибавяме към всички останали:
За да сведем детерминантата в триъгълен вид трябва да разменим първия с последния ред, втория с предпоследния, третия с пред-предпоследния и т.н. При всяка размяна детерминантата ще си променя знака. Общия брой на размяните на n+1 елемента е цялата част на числото (n+1)/2 (ако n+1 е четно, то ще имаме точно деление, в противен случай взимаме цялата част - средния стълб няма да бъде местен). Така получихме детерминантата:
Вече можем да намерим и крайния отговор:
Детерминанта от тип "Пачи крак" наричаме детерминанта от вида:
Детерминанти от този тип винаги могат да бъдат решени по следния начин - умножавате (n+1)ви ред с (-bn/an) и прибавяте към първи, умножавате (n)ти ред с (-bn-1/an-1) и прибавяте към първи, (n-1)ви ред с (-bn-2/an-2) и прибавяте към първи..., умножавате втори ред с (-b1/a1) и прибавяте към първи. По този начин всички числа от b1 до bn ще станат 0. Детерминантата ще има следния вид:
където числото A се получава от натрупването на елементите под него умножени със съответния коефициент:
Вече можем да изчислим детерминантата като произведение на числата по главния диагонал:
Или записано по точно това е:
Задачата може да бъде решена аналогично като правите нули по първи стълб, вместо както беше показано по-горе по първи ред.
Задача 4. Решете детерминантата:
Решение: Умножаваме всички стълбове от 2ри нататък с (-1) и ги прибавяме към първи стълб:
Задача 5. Решете дeтерминантата:
Решение: Умножаваме първи ред по (-1) и го събираме с всички останали редове. Ще се получи детерминантата:
Това вече е детерминанта от тип "Пачи крак", която се решава по познатия начин. Отговорът е:
Задача 6. Решете детерминантата:
(по главния диагонал имаме 2ки, под и над него 1ци, а всички останали елементи са нули).
Решение: Това също е специален клас детерминанти, които могат да се решат по следния начин: Развиваме детерминантата по първи ред:
И двете детерминанти са от ред (n-1) - с едно по-малък от оригиналната. Първата детерминанта е просто
Задачи от типа
1. Намирате корените на уравнението
2. Ако
където:
3. Ако
където:
Вече можем да решим задачата. Припомняме, че имаме
тоест p=2, q=-1. Решаваме уравнението: x2-2x+1=0. Неговите корени са
=>
Детерминанта на Вандермонд: Този специален вид детерминанта има вида:
При такава детерминанта правим следното: умножаваме (n-1)ви ред с (-x1) и го прибавяме към n-ти, умножаваме (n-2)ри ред с (-x1) и го прибавяме към (n-1)ви, ... , умножаваме 2-ри ред с (-x1) и го прибавяме към 3-ти, умножаваме 1-ви ред с (-x1) и го прибавяме към 2-ри:
Развиваме детерминантата по първи стълб:
сега от първи стълб изваждаме (x2-x1), от втори стълб изваждаме (x3-x1), ..., от n-1ви стълб изваждаме (xn-x1). Тоест използваме свойство 5 от началото на статията. Получаваме следното:
Или записано по друг начин това е следната рекурентна зависимост:
Окончателно ще получим:
Добави коментар