* Access: Задача за упражнение 1
Публикувано на 03 декември 2015 в раздел УКИТ.
В това упражнение се тренира показаното в предишните две статии. Трябва да се нормализира база от данни, да се създаде и да се направят сравнително прости форми за основните операции с нея.
Начинаещ програмист започнал да прави софтуер за записване на продажбите в интернет сайт, който първоначално работил с база от данни с една единствена таблица:
Sales( Product_id – Number, Requried -- номер на продукта Model – Short Text, Required -- модел на продукта Manufacturer – Short Text, Required -- име на производителя на продукта Inventory_number - Number, Required -- номер на копието (един продукт може да има повече от една бройка в системата) Price - Currency, Required -- цена на продукта Customer_name – Short Text, Not Required -- име на човека, който ще купи продукта Buy_date – Date/Time, Not Required -- дата, на която човека е купил продукта Paid – Yes/No, Not Required -- платил ли е стоката )
Ако дадено копие на продукт все още не е купено, customer_name, buy_date и paid ще са NULL. Ако е запазено за клиент, но все още не платено, customer_name и buy_date ще имат стойности, а paid ще бъде No. Ако копието вече е купено и клиента го е платил, paid ще бъде Yes.
Задача 1. Предложеният модел, както сами може да видите, никак не е оптимален. Поправете базата от данни, за да предотвратите следните проблеми:
- Множество повторения на модели на едни и същи продукти и производители;
- Множество повторения на имена на клиенти, когато са купили много продукти;
- Дублираща се информация (модел и производител) за всяка бройка на продукта.
Очаква се да направите ER диаграма на поправената база от данни и да създадете таблиците, като поставите съответни първични, външни ключове и ограничения за запазване на интегритет.
Задача 2. Създайте базата от данни на Microsoft Access
Задача 3. Създайте форми за:
- Въвеждане и редактиране на продукт;
- Въвеждане и редактиране на клиент;
- Въвеждане и редактиране на поръчки.
Решение: >>> Изтегли файла от тук <<<
Обърнете специално внимание на формата Purchase. Тя не е закачена към никоя таблица, а вади информацията си от Select заявка (Raw Source). Контролите ѝ пък са навързани един с друг чрез поредица от събития. В следващото упражнение ще обърнем по-специално внимание и ще обясним подробно какво точно се случва с тази форма.
Добави коментар